Jdi na obsah Jdi na menu
 


Figurální jízda

18. 4. 2017

Figurální jízda je ze všech disciplín nejmladší, jelikož cviky a pravidla se mění každý rok.

O rozvoj figurální jízdy se velmi zasloužil J. H. Andersen, který začal lyžovat v roce 1933. O devět let později se mu podařily první obraty o 180º a 360º za pomoci otočného vázání. V roce 1950 tyto figury zvládnul i na lyžích. Za dalších 20 let bylo vynalezeno více než 80 nových cviků.

Figurální jízda se skládá z výběru cviků – figur, prováděných na jedné nebo na dvou lyžích. Každý cvik má své bodové ohodnocení dle obtížnosti figury s tím, že cviky na jedné lyži mají vyšší hodnoty.

Sestavu si tvoří závodník sám a může se skládat z bočních skluzů (tj. obraty o 90º) ze základního postoje a zpět, obraty o 180º, 360º, 540º a 720º prováděné na hladině nebo ve vzduchu skokem přes vlnu s držením za ruce nebo při jízdě za nohu (tzv. toe-hold) obraty s překročením lana (tzv. stepy).

Při závodu se jedou dva průjezdy a každý je omezen časovým limitem 20 sec. Rychlost člunu a délka tažného lana není omezena, ale rychlost je mezi 25 – 32 km/h a délka lana okolo 14 m.

Bezchybné provedení cviku hodnotí nejméně 3 rozhodčí. Obvykle je na závodech pět rozhodčích. K uznání figury je zapotřebí minimálně hlas 3 z 5 rozhodčích nebo 2 z 3 rozhodčích. U cviků přes vlnu se například kontroluje, jestli se závodník nezůstal na hladině a byl ve vzduchu po celý čas provádění obratu. Cvik je buď uznán v plné bodové výši, nebo je není započítán vůbec a závodník za něj tak dostane 0 bodů. Vyhrává závodník s nejvíce body. Každý cvik lze započítat pouze jedenkrát, ale může být proveden na obě strany.

Vybavení na triky:

·         Lano s hrazdou s držením na toehold

·         Lyže

Rozměry lyže na figurální jízdu má přibližně tyto rozměry: 23,5 cm šířka, 100 – 105 cm délka. Pro pružnost a nelámavost lyže je při výrobě ztužená sklolaminátem. Při jízdě na jedné lyži musí být namontováno poutko pro druhou nohu, které musí být sešikmené pro rychlejší „nakopávání“ a pro stabilnější postoj.

·         Neoprenový oděv

Neopren nechrání lyžaře proti nárazu na vodní hladinu, jako vesta, ale funguje proti chladu vody. Jsou vyráběny z tenkého materiálu, který je cca 3 mm vysoký. Pouze při velmi příznivých podmínkách se jezdí bez ochranného oděvu, jinak se doporučuje jej používat, jelikož při jízdě je tělo neustále vystavováno studenému vzduchu a ochlazováno vodou a riskuje se vznik choroby.

 

Světový rekord

Český rekord

Muži

Aliaksei Zharnasek (BLR)

Ženy

Anna Gay (USA)

Muži

Martin Kolman

Ženy

Martina Gerencsery

12 570 bodů

10 610 bodů

11 510 bodů

7 280 bodů