Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skok

18. 4. 2017

Disciplína skoky na vodních lyžích byla vynalezena v roce 1928 Dick Pope v Miami Beach. Výška můstku byla dříve značně nižší a délka skoku se pohybovala mezi 6 – 14 m.

V této disciplíně lyžař má lyžař nárok na 3 skoky. Ve skoku se hodnotí pouze délka skoku, výška můstku nemá v hodnocení žádný vliv.

Skok začíná nájezdem na můstek, kdy se přejíždí dvakrát vlny člunu, čímž se rychlost závodníka rychle zvyšuje a dosahuje kolem 100 km/h, poté se přejíždí můstek s odrazem, let vzduchem a dopadem na vodní hladinu. Při dopadu je velmi namáhaná páteř, jelikož je vystavena obrovskému tlaku.

 Materiál, ze kterého se vyrábí skokanské můstky, je buď dřevo nebo umělé hmoty a jeho povrch je potřeba natírat parafínem či karnaubovým voskem. Z důvodu bezpečnosti, kdyby lyžař špatně najel na můstek, je v celé pravé boční straně můstku ochranná stěna. Můstek je též vybaven zařízením, které umožňuje, aby byla plocha po celou dobu skoku politá vodou.

Průměrná výška můstku:

a) dívky do 14 a 17 let a chlapci do 14 let: 150 cm

b) ženy a chlapci do 17 let: volba mezi 150 cm a 165 cm

c) muži: volba mezi 165 cm a 180 cm

Vybavení na skoky:

·         Helma

·         Pás

·         Lyže

Lyže pro disciplínu skok jsou vzhledem podobné lyžím pro začátečníky. Skokanská lyže musí být hlavně pevná, jelikož musí vydržet silný náraz na vodní hladinu. Vyztužují se laminátem. Povrch ze spodu lyže je hladký, pouze na konci se nachází nízká klínovitá vodící ploška.

·         Rukavice

·         Lano s hrazdou

·         Kombinéza

·         Skokanský neopren

Světový rekord

Český rekord

Muži

Fredy Krueger (USA)

Ženy

Jacinta Carroll (AUS)

Muži

Adam Sedlmajer

Ženy

Martina Zlatohlávková

76,2 m

60,3 m

66,5 m

43,5 m